AekPhotos.Gr

Αντέδρασε στο β' ημίχρονο αλλά την σταμάτησε η διαιτησία - Η ΑΕΚ έχασε με 25-23 από τον Ολυμπιακό και πάει την Πέμπτη για την ισοφάριση!

Η εξαιρετική εμφάνιση του β' ημιχρόνου δεν ήταν αρκετή για την ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 25-23 από τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό

Την ήττα με 25-23 γνώρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο κλειστό της Ηλιούπολης.

Η «Ένωση» πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο και θα μπορούσε άνετα να είχε φύγει νικήτρια αν δεν είχε τόσες χαμένες επιθέσεις. Επιπλέον στις τάξεις της ΑΕΚ «φωνάζουν» και για την τελευταία φάση του αγώνα όπου φαίνεται ξεκάθαρα πως υπάρχει φάουλ πάνω στον Λέμος ενώ το σκορ είναι 24-23 με την ΑΕΚ να βρίσκεται στην επίθεση.

Ο διαιτητής άφησε την φάση να συνεχιστεί με τον Ολυμπιακό να διαμορφώνει το τελικό 25-23. Η φάση αυτή δεν είναι η μόνη για την οποία διαμαρτύρεται η ΑΕΚ η οποία έχει γενικότερα πολλά παράπονα από την διαιτησία σε όλη την διάρκεια του αγώνα, θεωρώντας πως η ΚΕΔ συνεχίζει να κάνει τα «παιχνίδια» της ορίζοντας ανίκανους διαιτητές για αγώνες τέτοιων απαιτήσεων.

Πλέον η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν ετοιμάζεται για τον 2ο τελικό την Πέμπτη με στόχο να φέρει την σειρά σε 1-1 και να μπει και πάλι δυναμικά στην διεκδίκηση του τίτλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-1, με τον Λιάπη να φέρνει το ματς στα ίσια (3-3). Οι Πειραιώτες με σερί 6-2 έφτασαν στο 9-5, αλλά με τον Γιόνσον να βρίσκει δίχτυα, η «Ένωση» πλησίασε στο σκορ (10-8). Οι «κιτρινόμαυροι» αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα στην επίθεση, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13-8.

Στο β’ μέρος, παρά το γκολ του Λέμος (13-9), οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στα 6 γκολ (15-9). Η ΑΕΚ απάντησε με τον Μαντάλινιτς, μειώνοντας σε 15-11 και 16-12. Σταδιακά η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν βελτίωσε την άμυνά της και με τον Άρσιτς να περνά στο παιχνίδι και να σημειώνει μεγάλες επεμβάσεις, η ΑΕΚ πλησίασε στο σκορ σε 19-16. Ο Μπελασιέν σκόραρε για το 19-17, ενώ ο Τικ στην επόμενη φάση έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο. Ο Άρσιτς σημείωσε δύο σπουδαίες επεβμάσεις και με τους Τικ και Τόμε η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά στο γκολ (20-19, 21-20). Ο Λέμος στο 54′ σκόραρε για το 22-21, ενώ ο Μπελασιέν απέτυχε να ισοφαρίσει. Ο ΟΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή έκανε το 23-22, ο Μίλερ μείωσε με πέναλτι (23-22). Οι γηπεδούχοι σκόραραν με πέναλτι, αλλά ο Λέμος μείωσε σε 24-23, 1:20 πριν το τέλος. Η ΑΕΚ έβγαλε εκ νέου άμυνα και στην τελευταία της επίθεση, ο Λέμος δέχθηκε καθαρό φάουλ το οποίο ουδέποτε σφυρίχτηκε με το 25-23 να διαμορφώνεται στην εκπνοή.

Τα πένταλεπτα: 2-1, 3-3, 6-4, 9-5, 10-7, 13-8 (Ημίχ.), 15-9, 17-12, 19-17, 20-18, 22-21, 25-23.

ΠΗΓΗ: enwsi.gr