AekPhotos.Gr

Νίκησε ξανά τον ΠΑΟΚ με 23-26 στη Θεσσαλονίκη και «σφράγισε» την πρόκριση!

Η ΑΕΚ έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών κόντρα στον ΠΑΟΚ και «σφράγισε» την πρόκριση στους τελικούς

Την πρόκριση της στους τελικούς του πρωταθλήματος «σφράγισε» η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 23-26 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και πήρε εύκολα το εισιτήριο γηα την τελική φάση.

Η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν μετά από ένα διάστημα διακοπής επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και πραγματοποιώντας σοβαρή και πειθαρχημένη εμφάνιση κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Δράμα. Η «Ένωση» είχε κάποια σκαμπεναβάσματα στην απόδοση της καθώς έφτασε να προηγείται με 7 γκολ αλλά κάποια κενά διαστήματα επέτρεψαν στην αντίπαλη ομάδα να μειώσει την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Η ποιότητα των «κιτρινόμαυρων» ωστόσο δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης με την «Ένωση» να παίρνει τη νίκη και πλέον μπορεί να προετοιμαστεί απερίσπαστη για την πιο σημαντική σειρά αγώνων που θα κρίνει τον φετινό τίτλο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο 10λεπτο (5-6), το οποίο αύξησε λίγο πριν το ημίχρονο (9-14). Οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι (10-17). Στο β’ μέρος, οι παίκτες του Φρεντερίκ Μπουζόν πάτησαν το … πόδι στο γκάζι (14-20), όμως ο ΠΑΟΚ πίεσε προς το τέλος (21-23, 22-25), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 26-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 8-11, 8-13, 9-14, 10-17 (ημ.), 13-19, 14-20, 18-21, 21-23, 22-25, 23-26.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ., Κουκμίσης Κ., Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης , Μαρίνος, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος, Καλόμοιρος, Δάιος, Ρανσάνς, Τζωρτζίνης .

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Τικ, Γιόνσον, Μαντάλινιτς, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Άρσιτς, Μπελασέν, Σόκολιτς, Μίλερ, Λέμος, Κεδέρης.

ΠΗΓΗ: enwsi.gr