AekPhotos.Gr

«Καθάρισε» (31-23) τον ΠΑΟΚ και χρειάζεται μια ακόμη νίκη για να προκριθεί στους τελικούς!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 31-23 του ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ

Το πρώτο και σημαντικό βήμα προς τους τελικούς έκανε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε με 31-23 του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Καματερού.

Η «Ένωση» πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πανηγύρισε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στους τελικούς όπου θα διεκδικήσει τον φετινό τίτλο. Η ΑΕΚ είχε και την θερμή συμπαράσταση του κόσμου της στο κλειστό του Καματερού που δεν σταμάτησε λεπτό να εμψυχώνει τους παίκτες του «Δικεφάλου» και στο τέλος πανηγύρισαν μαζί τη νίκη. Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί το διήμερο 18/19 Μάϊου στη Θεσσαλονίκη.

Ανέβασε την διαφορά

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει από την αρχή συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και να επιβάλλει τον ρυθμό της. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 2-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να ισοφαρίσει σε 2-2 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ισορροπημένο επιθετικά ήταν και το δεύτερο πεντάλεπτο με την «Ένωση» να έχει το ελαφρύ προβάδισμα αλλά τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν διαδρόμους για να ισοφαρίζουν σε 4-4 στο 10’. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν ανέβασε κι άλλο την επίθεση της, έκλεισε καλύτερα τα κενά στην άμυνα και κατάφερε σταδιακά να «χτίσει» διαφορά στο σκορ. Ο Λιάπης έκανε το 7-5 και ο Λέμος ανέβασε κι άλλο την διαφορά σε 11-8 με την ΑΕΚ να κρατάει τα ηνία του αγώνα. Όσο περνούσε η ώρα οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι, βγήκαν αρκετοί αιφνιδιασμοί και σε έναν από αυτούς ο Αραμπατζής έκανε το 13-9 στο 25’. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου η ΑΕΚ έπαιξε πολύ καλή άμυνα, βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να κάνει το 16-11 και να πάει στα αποδυτήρια προπορευόμενη με πέντε γκολ.

«Κλείδωσε» τη νίκη

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά και στο δεύτερο ημίχρονο θέλοντας να διατηρήσει το προβάδισμα της. Ο Μίλερ ήταν αυτός που έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ στην επίθεση όταν έδειχνε να «κολλάει» κάνοντας το 17-12 και 18-13 αντίστοιχα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να «ψαλιδίσει» την διαφορά και μείωσε σε 20-17. Ο Μίλερ και πάλι ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για την ΑΕΚ κάνοντας το 21-17 με την συμπλήρωση 40 λεπτά αγώνα. Η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι ταχύτητα ωστόσο θέλοντας να «καθαρίσει» το ματς. Με τον Ιγκόρ Άρσιτς να πραγματοποιεί πολύ καλές επεμβάσεις η ΑΕΚ είχε την δυνατότητα να ανεβάσει την διαφορά και δεν την «πέταξε». Ο Τικ σκόραρε για το 24-19 ενώ ο Λέμος έφερε την ομάδα στο +6 κάνοντας το 25-19 δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να κρατάει εύκολα το  προβάδισμα της, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 31-23

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 31-23

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-6, 10-7, 13-9, 16-11 (ημχ), 19-14 21-17, 22-17, 25-20, 26-21, 31-23

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τικ 3, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 5, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ., Κουκμίσης Κ. 3, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 1, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 6, Μπάτζιος 2, Καλόμοιρος 5, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 4.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 5/5-3/4

ΠΗΓΗ: enwsi.gr