AekPhotos.Gr

Σαν σήμερα 5-4-1981 η ΑΕΚ νίκησε την Παναχαϊκή με σκορ 3-1

Στης 5-4-1981 στην Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ φιλοξένησε την Παναχαΐκή, στην 26η αγωνιστική.

Η ένωση ήταν τρίτη στη βαθμολογία με 33 βαθμούς (βαθ.συστ 2-1-0-), στο -1 από τον δεύτερο Άρη και στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ο οποίος όμως είχε και ένα αγώνα λιγότερο. Η Παναχαΐκή με αμυντικούς προσανατολισμούς κράτησε την ΑΕΚ στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όμως ο Αρδίζογλου ανοίγει το σκορ 46' και στο 54' ο Σπεντζόπουλος πάγωσε το γήπεδο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο δικέφαλος ανώτερος δεν δυσκολεύτηκε και νίκησε τον αγώνα με σκορ 3-1, καθώς ο Βλάντιτς στο 61' και ο Βλάχος στο 65' σημείωσαν τα άλλα δυο γκολ της ΑΕΚ. Στο 55ο λεπτό ο Βάλτερ Βάγκνερ πέρασε στη θέση του Φώτη Ούτσικα για την Παναχαϊκή, οι δυο παίκτες είχαν φορέσει την κιτρινόμαυρη φανέλα λίγα χρόνια πριν.

Μετά τη νίκη αυτή η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά από την κορυφή, αφού ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 1-1 στα Γιάννενα.

Η σύνθεση της ΑΕΚ ήταν: Οικονομόπουλος, Μουσούρης, Παραπραστανίτης, Μανωλάς, Νικολάου, Παπαδόπουλος (64' Σταφυλάς), Αρδίζογλου (75' Ελευθεράκης), Βλάντιτς, Μπάγεβιτς, Βλάχος, Θώδης.

ΠΗΓΗ: AEKEMPIRE.GR