Η ομάδα χάντμπολ γυναικών της ΑΕΚ έχασε από τον ΠΑΟΚ 20-36 μέσα στο «Γ. Κασιμάτης»

Την ήττα με 20-36 γνώρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» για την 19η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Έχασε η ομάδα χάντμπολ γυναικών της ΑΕΚ από την ομάδα του ΠΑΟΚ με σκορ 20-36

Οι «κιτρινόμαυρες» του Βύρωνα Παπαδόπουλου δεν τα κατάφεραν απέναντι στην καλή ομάδα του ΠΑΟΚ και με την μεγάλη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, δεν κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας καλύτερα να καλύψουν την διαφορά και να χάσουν στο τέλος με σκορ 20-36.

H ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με σκοπό να παίξει ωραίο χάντμπολ, χωρίς να επηρεαστεί από τον ρυθμό του ΠΑΟΚ. Μέχρι το 20′ κατάφερε να είναι ανταγωνιστική και κοντά στο σκορ(6-9), όμως στην συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα, ανέβασε ρυθμό και αύξησε την διαφορά στα 9 τέρματα, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 8-17.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την φιλοξενούμενη ομάδα να ξεκινάει με καλύτερο ρυθμό και να ανεβάζει περισσότερο την διαφορά (13-25) πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια η «Ένωση» προσπάθησε να μειώσει με την Γάσπαρη να είναι αποτελεσματική στην επίθεση, όμως ο ΠΑΟΚ έβρισκε επιθετικές λύσεις και πήρε τη νίκη με 20-36.

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 20-36

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-4, 5-8, 6-10, 7-14, 8-17(Ημχ), 10-20, 13-24, 15-28, 16-30, 18-33, 20-36.

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Μάγκου, Ψαριώτη 1, Βαρβεράρκη, Πετκόφσκα, Κατσίκα 3, Γάσπαρη 5, Ζούμα 1, Ζαφειροπούλου, Παύλου, Σαρκίρη 1, Φάμπις 5, Μπανάση, Νικόλοφσκα 3, Μετζρί 1, Δρουγκίδου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Κερλίδη 6, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Τζοβίσεβιτς 2, Σαμολάδα 4, Καπρινιώτη, Σεβδίλη, Σίλβά, Ζενέλη 3, Μπορίζοβσκα 1, Γκρμπαφσεβιτς 1, Μπουράτο, Μιλόγιεβιτς 4.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Ψύλλος, Δίλεπτα: 0-3, Πέναλτι: 2/2 – 2/2