AekPhotos.Gr

Ήταν 25-03-1979 όταν η ΑΕΚ νίκησε την Παναχαϊκή μέσα στην Πάτρα με σκορ 2-1

Σαν σήμερα στης 25-03-1979 η ΑΕΚ πάει στην Πάτρα να αντιμετωπίσει την ομάδα της Παναχαϊκής

Τότε η ΑΕΚ ήταν στην τρίτη θέση, 2 βαθμούς πίσω από τον Άρη που ήταν πρώτος και 1 βαθμό πίσω από τον Ολυμπιακό.

Η Παναχαϊκή ήταν στην 14η θέση και ο αγώνας αυτός γενικά ήταν μέτριος.

Η ΑΕΚ νίκησε αυτόν τον αγώνα με σκορ 2-1 (Παναχαϊκή - ΑΕΚ 1-2) με δυο γκολ του   Τάκη Νικολούδη, το πρώτο με σουτ στο 31'ο λεπτό και το δεύτερο με κεφαλιά στο 40'ο λεπτό. Η Παναχαϊκή από την πλευρά της το μόνο που κατάφερε να κάνει, ήταν να μειώσει το σκορ στο 61'ο λεπτό με σουτ του Δαβουρλή.

Στον αγώνα αυτό η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, στο 86ο λεπτό, επειδή χτύπησε τον Στραβοπόδη και τον Μουλατσιώτη.

Με την νίκη αυτή η βαθμολογία δεν άλλαξε καθώς Άρης και Ολυμπιακός πέρασαν με νίκες επίσης στους δικούς τους αγώνες, με τον Άρη να νικά τον ΠΑΟΚ 1-0 και τον Ολυμπιακό να νικά τον Πανιώνιο εκτός με σκορ 3-2.

Η σύνθεση του Σταματιάδη στην Πάτρα ήταν: Στεργιούδας, Μούσούρης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου, Νικολούδης, Τσάμης, Κωνσταντίνου, Μπάγεβιτς, Παπαϊωάννου (65' Αρδίζογλου), Μαύρος.

ΠΗΓΗ: AEKEMPIRE.GR