AekPhotos.Gr

Έπεσε με ψηλά το κεφάλι η ΑΕΚ, ήττα (26-30) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε και αποκλεισμός από το EHF European League!

Η ΑΕΚ «άγγιξε» μια τεράστια ανατροπή αλλά οι Πολωνοί ήταν άλλη κλάση με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 26-30

Η ΑΕΚ πάλεψε ξανά σαν «θηρίο» αλλά γνώρισε την ήττα με 26-30 από την Γκόρνικ Ζαμπρζε στα Άνω Λιόσια και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του EHF European League.

Η ΑΕΚ άργησε να βρει τα πατήματα της μέσα στο παιχνίδι επιτρέποντας στην Γκόρνικ να πάρει από νωρίς διαφορά στο σκορ.

Οι «φιλοξενούμενοι» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 1-0 με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει προσωρινά με τον Στίπε Μαντάλινιτς που έδωσε και χθες πολλές επιθετικές λύσεις στην ομάδα. Ακολούθησαν αρκετές χαμένες επιθέσεις για την «Ένωση» γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η αντίπαλη ομάδα και τρέχοντας ένα σερί 3-0, προηγήθηκε με 1-4 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η αντίδραση για την ΑΕΚ ήρθε με τον Πάτρικ Μαρτίνοβιτς που μείωσε σε 4-2 και στο 12′ ο Στίπε Μαντάλινιτς έκανε το 6-3.

Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς προσπάθησε και βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση αλλά η όχι και τόσο καλή αμυντική λειτουργία επέτρεπε στην Γκόρνικ να κρατάει το προβάδισμα στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» με δύο γκολ των Μαντάλινιτς και Μαρτίνοβιτς μείωσαν σε 6-10 ενώ ο Ζάμπιτς μετά από ώρα έφερε στα 3 γκολ, διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με τέρματα των Μαντάλινιτς και Ζάμπιτς η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια χάνοντας με 15-12.

«Άγγιξε» την ολική ανατροπή

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ η Γκόρνικ μπήκε πάλι φουριόζα και κατάφερε να πάρει διαφορά στο σκορ με 13-18. Κάπου εκεί ξεκίνησε η εντυπωσιακή αντεπίθεση της «Ένωσης» η οποία βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και άρχισε να «ψαλιδίζει» το σκορ με γκολ από τους Ηλιόπουλο, Μάλλιο, Ζάμπιτς και Μαντάλινιτς η ΑΕΚ μείωσε πρώτη φορά σε 18-20 για να έρθει η ισοφάριση σε 20-20. Η ολική ανατροπή δεν άργησε να έρθει με την ΑΕΚ να περνάει για πρώτη φορά στο ματς με 22-21 με γκολ του ασταμάτητου χθες Μαντάλινιτς.

Η Γκόρνικ όμως είχε την απάντηση και προηγήθηκε εκ νέου με 23-22 με την «Ένωση» να ισοφαρίζει εκ νέου. Η ΑΕΚ ήταν συνεχώς μέσα στο παιχνίδι, μειώνοντας στη συνέχεια σε 25-27 με το γκολ του Χάρη Μάλλιου αλλά γνώρισε εν τέλει την ήττα με 26-30.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-4, 3-8, 4-9, 7-11, 12-15 (Ημιχ), 13-18, 18-20, 20-20, 22-23, 24-27, 26-30

ΠΗΓΗ: enwsi.gr