AekPhotos.Gr

Τραγική επιθετικά η ΑΕΚ Betsson, «έσπασε» τα καλάθια και υπέκυψε (75-64) στο... ξύλο του Αρη

Θλιβερή η επιθετική παρουσία της ΑΕΚ, «μάσησε» από το κατς του Αρη που επέτρεψαν οι διαιτητές και ήρθε εύκολη ήττα

Η ΑΕΚ Betsson έχασε από τον Άρη (75-64) κάνοντας ένα άθλιο επιθετικά παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που έκανε απλά τα βασικά. Τραγική επιθετική λειτουργία της Ένωσης, που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να βρει ρυθμό απέναντι στην πολύ σκληρή άμυνα του Άρη. Τα ποσοστά είναι ενδεικτικά για το τι έγινε στον αγώνα, με την ΑΕΚ να έχει 17/32 βολές και 5/24 τρίποντα και όπως είναι λογικό έτσι δεν γίνεται να κερδίσει κανένα αγώνα.

Ο Τολιόπουλος ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 19 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ προσπάθησε ο ΜακΡέι με 17 πόντους. Μάκλεμορ και Ραντλ ήταν σε κακό βράδυ με συνολικά 2/16 σουτ, ενώ και ο Τίλμαν δεν μπόρεσε να γίνει παράγοντας του αγώνα. Η ΑΕΚ έπεσε στο 1-3 και πρέπει να αρχίσει να παίρνει νίκες σύντομα.

Το ματς

Ο Ζοάν Πλάθα ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Ραντλ, Μάκλεμορ, Κουζέλογλου και Χατζηδάκη, ενώ ο Γιάννης Καστρίτης με τους Σανόγκο, Καρ, Μποχωρίδης, Ντε Σόουζα και Γκάλινατ. Όπως αναμενόταν, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τις δύο ομάδες να έχουν πετύχει από μόλις 4 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά (4-4). Ο Τολιόπουλος ήρθε από τον πάγκο και με 5 σερί πόντους έδωσε προβάδισμα στον Άρη (9-4). Η Ένωση εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Άρη, ήταν πολύ άστοχη με 1/12 σουτ και οι Θεσσαλονικείς βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Χάρελ και τον Γκάλινατ (14-5). Η είσοδος του Νετζήπογλου έδωσε κάποιες λύσεις στην Ένωση, όμως ο Τολιόπουλος φτάνοντας τους 10 πόντους με 2 τρίποντα κρατούσε ψηλά την διαφορά στην πρώτη περίοδο (22-15).

Μετά από 4 λεπτά στην 2η περίοδο, σκόραρε με τρίποντο ο Φλιώνης για μειώσει και ο ΜακΡέι με καλάθι από κοντά έφερε την διαφορά στους 4 (24-20). Η αστοχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε και από τις βολές έχοντας 0/6, με τον Άρη να βάζει τις δικές του και να ξεφεύγει πάλι (28-20). Η ΑΕΚ βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Νετζήπογλου και ολοκλήρωσε ένα άθλιο επιθετικά ημίχρονο, όπου είχε 2/15 τρίποντα και 4/12 βολές (31-24).

Με 4 γρήγορους πόντους του Γκάλινατ η διαφορά πήγε πάλι σε διψήφιο με τον ΜακΡέι να μειώνει και πάλι με 2 βολές (37-28). Ο Τίλμαν φάνηκε να ξυπνάει και με την ΑΕΚ να καταφέρνει για πρώτη φορά να κάνει 4/4 βολές και να μειώνει στους 5 (39-34). Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, όμως άρχισε το πρόβλημα στην άμυνα, αφού λάθος συνεννοήσεις και ένα τρίποντο του Χάρελ κρατούσαν την διαφορά (44-36). Η ΑΕΚ κάθε φορά που έφτανε κοντά, έκανε αβίαστα λάθη και ο Άρης ξέφευγε στο σκορ (48-40). Με πολύ δύσκολο τρίποντο του Φλιώνη στο τέλος της περιόδου η ΑΕΚ μείωσε και πάλι στους 8, χωρίς να μπορεί να πλησιάσει παραπάνω (52-44).

Με δύο βολές του Μπάνγκστον, η διαφορά πήγε στους 10 αλλά με 4 πόντους από ΜακΡέι και Μάκλεμορ η Ένωση μείωσε (54-48). Απίστευτα λάθη για ακόμα μια φορά από τους παίκτες της ΑΕΚ, και ο Άρης έτρεξε στον αιφνιδιασμό με τον Μπάνγκστον να καρφώνει (60-48). Οι παίκτες τις Ένωσης έχαναν απίστευτες ευκαιρίες για να μειώσουν το σκορ και ο Άρης χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο συνέχισε να έχει άνετο προβάδισμα (62-55). Το σκορ ξέφυγε στο τέλος, με την ΑΕΚ να συνεχίζει να είναι άστοχη στις βολές και να χάνει τελικά με 75-64.

Άρης-ΑΕΚ : 75-64
Δεκάλεπτα: 22-15, 31-24, 52-44, 75-64

ΑΡΗΣ MIDEA (Καστρίτης): Σανόγκο 4, Καρ 9, Μποχωρίδης 3, Ντε Σόουζα 2, Γκάλινατ 11, Σλαφτσάκης 3, Τολιόπουλος 19, Κατσίβελης 5, Χάρελ 7, Μπάνκστον 12

AEK BETSSON BC (Πλάθα): Ραντλ 1, Φλιώνης 7, Χατζηδάκης 1, ΜάκΛεμορ 8 (6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 6 (12 ριμπάουντ), Τίλμαν 10 (5 ριμπάουντ), Χολ 5 (1), Καράμπελας, Νετζήπογλου 8, Ματαλιωτάκης 1, ΜακΡέι 17 (5 ριμπάουντ)

ΠΗΓΗ: enwsi.gr